Pokud se od nás vydáte na výlet do Plzně, můžete se také zastavit na hradě Radyně, který založil král Krarel IV. Byl postaven v letech 1356–1361 a měl se původně jmenovat Karlskrone.  Tento název se moc neujal a současný název je podle stejnojmenného vrchu, na němž stojí. Hrad byl zbudován, aby zajišťoval bezpečnost obchodní stezky z Prahy do Řezna a Norimberka. Nicméně hradní pan však byl nadán také právem hrdelním. Nyní slouží mimo jiné jako televizní vysílač.

Prakticky až k samotnému hradu je možné dojet autem na rozlehlé parkovište, kde je i otevnřená restaurace a můžete si tak zde bez problémů dát i něco dobrého.

Pokud se chcete dostat na hrad procházkou, je skvělou volbou nechat auto na konci Starého Plzence a po turistických lesních ztrezkách se snadno dostanete na místo. Uvidíte tak i starý již nepoužívaný lom a nad ním se vám naskytne vyhldka na samotný Starý Plzenec.

Projdete kolem skalního útvaru Komínky až dojdete na vyhlídku na Radyni. Pak už je to jen kousek na samotný hrad.

Ve Starém Plzenci se můžete také jíř podívat k Rotundě sv. Petra a Pavla, kde se vám opět naskytne krásný pohled na město a v dáli hrad Radyně.