Pokud se vydáte směrem na Plzeň, nemůžete minout město Plasy, kde se určitě rádi zastavíte. Buď zde strávíte celý den, nebo se sem určitě vrátíte.
Nachází se zde totiž Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví Plasy. V renovovaném prostoru hospodářského zázemí bývalého kláštera vznikl vzdělávací a volnočasový areál, který propojuje muzejní expozice s historickými dílnami starých řemesel. Tyto dílny nabízejí i vyzkoušení konkrétních řemeslných dovedností. V areálu bývalého pivovaru čeká i na malé návštěvníky tzv. stavební hřiště. Část výstavy v Muzeu je věnována i životu a dílu architekta Jana Kaplického. Můžete zde vidět i model Pražské národní knihovny v Praze na Letné.
Stálá expozice Vás provede po celém areálu bývalého pivovaru a seznámí Vás s různými stavebními prvky, materiály a konstrukcemi. Uvidíte, jak se zpracovává dřevo, kámen, hlína a jak se tyto materiály používají na stavbě. V jednotlivých patrech si prohlédnete stavbu od základů, hrubou stavbu, jak se upravují různé povrchy, typy výplní otvorů, okna, dveře, krovy, střechy, různé krytiny, topení, vodovodní a odpadní rozvody, obklady stěn, schody…
Dětem můžete názorně vysvětlit, co to je vlastně podlaha, strop, kam se dává omítka, co všechno se musí udělat, než si vypínačem rozsvítí lampičku.
Určitě Vás zaujme motto celé této Expozice stavitelství v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy v západních Čechách „ Kdo zná, neničí“.
Otevírací doba objektu v tomto roce je od 30. března do 31. října. Zajímavostí je, že pokud se rozhodnete po této návštěvě ještě navštívit Muzeum a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici (článek zde), rovněž nedaleko našeho ubytování, v těsné blízkosti města Kralovic, bude Vám poskytnuta 20% sleva na vstupném.
Tedy, hurá za památkami!