Příjemnou procházkou se od nás dostanete k národní přírodní památce Odlezelské jezero. Čistá příroda, vzduch a ticho je nedílnou součástí naší oblasti. Přilehlé lesy si určitě oblíbíte a pokud přijedete ve správný čas, tak borůvky nebo houby Vás také potěší.

Nyní přímo k věci, Jedná se o nejmladší jezero v Česku, které vzniklo postupně po 25. a 26. květnu roku 1872, kdy naší oblast zasáhly prudké deště a společně s rozvodněným Mladotickým potokem zapřičínili sesun části Potvorovského kopce. Jednou z příčin byl také pravděpodobně i zásah našich předků při stavbě železniční tratě právě na úpatí Potvorovského kopce. Z tohoto důvodu musela být trať vedená jinudy a dodnes jsou v lese k nalezení části původní opuštěné rozestavěné tratě.

Sesuv uzavřel údolí a postupně se oblast zatopila vodou. Pro zachování prostředí pro budoucí generace se jezero i oblast kolem něj stala 7. března 1975 chráněným přírodním výtvorem a později národní přírodní památkou.

Pod jezerem vznikly také Odlezelské vodopády, které stojí také za to navštívit, obzvláště ale v době, kdy je v oblasti více vody.

Kategorie: Naše okolí